11 Haziran 2018 Pazartesi Güncelleme 11:26

Siber Zorbalık

Çocuklar arasında internetle birlikte yüz yüze etkileşime ihtiyaç duymadan zorbalığı gerçekleştirebilecek çok daha etkili bir zemin oluştu, Siber Zorbalık. Bu yöntem diğer zorbalık biçimlerine göre çok daha yıkıcı çünkü bir çocuğun okulda yaşadığı zorbalığın etkisi bir kaç hafta sürerken, bugün siber zorbalık söz konusu olduğunda bir fotoğraf karesiyle aynı olay yıllarca taze kalabiliyor, çok daha fazla kişiye ulaşıp, hızla yayılıyor ve mağdur olan çocukta bu duygusal etki her karşılaşmada hissediliyor. Aynı şekilde siber zorbalığı yapan kişi için ise anonim olma fırsatıyla birlikte, asla kendine ulaşılamayacağını düşünerek zorbalığın dozu ciddi boyutlara varabiliyor. Bunun çözümü ise; tabi ki çocukların internete girmeyi bırakmasında değil. Çünkü internet yeni nesil için bir mekan, sosyal etkileşiminin gerçekleştiği yer. Ayrıca gençler siber zorbalığa maruz kaldığında sorunu aile veya bir yetişkinle paylaşmak yerine arkadaşlarıyla sorun çözmeyi tercih ediyor ve bu çözümler zorbalık yapan kişiyi engellemek veya zorbalığa zorbalıkla cevap vermekten öte değil. Bu noktada çözüm için ebeveynler olarak çocukları siber zorbalıkla baş etmek için bilinçlendirmemiz ve nasıl tepki vermesi gerektiğini öğretmemiz çok önemli.

🔹Bir çocuğa siber zorbalığa uğramasa bile bu durumu beslememek adına başkalarıyla dalga geçen gönderileri beğenmemeyi öğretmeliyiz.

🔹Tam tersi mağduru destekleyecek paylaşımlarda bulunmanın doğruluğunu onlara anlatmalıyız

🔹Karşılaştığı siber zorbalığı bir yetişkine veya öğretmenine anlattığında çözümün daha kolay olacağını hissettirmeliyiz.

🔹Siber zorbalığın iki kişi arasındaki bir mesele olmaktan çıktığını küçük bir şakanın tüm dünyanın ulaşabileceği bir platformda yapıldığında sonuçların çok acı olacağını unutmaması gerektiğini onlara hatırlatmalıyız.

🔹Ayrıca siber zorbalığı yapan kişiye kötü muamele yapmanın da başa çıkma yolu olmadığını söylemeyi unutmamalıyız.

Psk. Merve Nur GÜLEÇ

BİZE ULAŞIN