27 Temmuz 2018 Cuma Güncelleme 09:27

Erken Çocukluk Dönemi

Erken Çocuklukta Beden Büyümesi ve Bedendeki Değişim

Erken çocukluk dönemi 2-6 yaş arasını kapsayan, fiziksel olarak önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemdir.

Boy ve kilo; Erken çocukluk döneminde bir çocuğun boyu ortalama 6.5 cm ve kilosu 2-3 kg kadar artmaktadır. Özellikle gövde uzunluğundaki artışla birlikte daha zayıf bir görünüme kavuşurlar.( Anne babalar bebeklik dönemindeki büyüme hızını baz alarak çocuklarının zayıfladığını, büyümediğini düşünebilir. Bunun normal olduğu onlara açıklanmalı. Büyüme oranı erke çocuklukta yavaşlar aksi takdirde hepimiz birer dev haline gelebilirdik.)

Beyin; En önemli fiziksel gelişimlerden biri beyin gelişimidir. 3 yaşına geldiğinde beyni bir yetişkinin beyninin dörtte üçü büyüklüğündedir. 6 yaşına geldiğinde ise çocuğun beyni yetişkin beyninin %95'ine erişmiştir. 5 yaşındaki bir çocuğun beyni hemen hemen yetişkinlikteki beynin fiziksel boyutlarına ulaşmış olsa da beynin içindeki gelişim çocukluk ve ergenlik boyunca devam eder.

3-6 yaş arasındaki çocukların beynindeki en hızlı değişim; beynin planlama, organize etme ve yapılanlara ilişkin dikkati sürmede rol alan frontal lob (ön beyin) kısmında gerçekleşmektedir.

Psk. Merve Nur GÜLEÇ

BİZE ULAŞIN