GÜVENLİ İNTERNET

GÜVENLİ İNTERNET

Çocuklarımız büyüdükçe çoğumuzun bugün hayal bile demeyeceğimiz şekillerde internet, bilgisayar kullanacaklar. Uzmanlara göre, 18 aylıktan önce çocuklar internet veya bilgisayara ilgi duymaya başlayabilir. Ancak onları bu dünyayla nasıl tanıştıracağımızı ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilmemiz gerekiyor.

İşte dikkat etmeniz gerekenler;

- Kimse çocuğunuzu sizden iyi tanıyamaz. Neleri bilmesinin uygun olduğuna, nelere erişim sağlayabileceğine siz karar verin.

- Bilgisayarı oturma odasına koyun. Bu, sizin de onların oyunlarına katılmanızı kolaylaştırır.

- Çocuklarınız gibi düşünün. Küçük çocuklar büyüklerin uğraştıkları şeylere ilgi duyar. İlgilenmelerine engel olmayın.

- Çocuğunuza uygun web siteleri ve CD ROM hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Eğitici, öğretici ve güvenli bulduğunuz web sitelerinin adreslerini saklayın.

- Bilgisayarı başka oyunlarının bir parçası haline getirin. Sevdiği boyama, okuma gibi faaliyetleri web üzerinden de yapabilirsiniz. Böylece nasıl yararlı kullanıldığını öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

- Çocuğunuz büyürken İnternet'i kendi başına kullanmaya başlar. Bu durum ebeveynleri endişelendirse de, çocukları düşünen belirli güvenlik önlemleri dahilinde hizmet veren pek çok web sitesi bulunuyor. İnternetteki tehlikelerden haberdar olun. Çocuğunuzla birlikte bilgisayar kullanın veya yanında bulunun.

minika çocuk